top of page
  • Фото автораАндрій Титаренко

Правильний комплект кофрів для туризму: розбираємо всі варіанти

Рідні пластикові кофри чи міцні алюмінієві? Ставити топ-кейс чи ні? Що краще для асфальту, а що — для бездоріжжя? Розбираємо всі варіанти кріплення багажу.

KTM 990 Adventure R

В Mototravel працюють три інструктори, які спеціалізуються на різних напрямках мототуризму: Валерій Кришень відповідає за Road, Андрій Титаренко — за Adventure, Саша Булуй — за Offroad. Відповідно до своїх задач, всі вони використовують різні комплекти багажного обвісу: жорсткі алюмінієві кофри, м’які багажні сумки, закріплені на рамках, та безрамкову систему з м’якими багажними сумками. Всі ці системи дуже різні, але встановлені за спільними правилами розміщення багажу на мотоциклі. Наводимо ключові:

  1. Багажу не повинно бути багато. Не треба брати з собою в подорож все, що ви пакуєте у валізу в сімейну відпустку. Треба максимально оптимізувати кількість речей і не брати їх за принципом “а раптом знадобиться”.

  2. Багаж треба розміщувати максимально близько до центру маси мотоцикла. Найбільш розповсюджена помилка — навішувати багаж високо і далеко від цієї точки, наприклад, прив’язувати спальник чи намет на верх топ-кейса.

  3. Пластикові кофри з пластиковими кріпленнями підходять винятково для шосейного туризму. Стріт, спорт-турист, неокласик, круізер — всі ці мотоцикли запросто можна використовувати з пластиковими кофрами, рідними чи афтермаркет.

  4. Якщо ви виїжджаєте на грунт, навіть дуже рідко, використовуйте будь-які інші кофри, окрім пластикових. При першому ж падінні, навіть незначному, пластикові кріплення зламаються.

  5. Топ-кейс беремо з собою лише в тих випадках, коли подорожуємо з пасажиркою. Це і додаткове місце для її речей, і зручна спинка. В усіх інших випадках топ-кейс створює аеродинамічні перешкоди і погіршує керування на високій швидкості. Єдина здорова альтернатива топ-кейсу — водонепроникний баул, закріплений якомога ближче до центру мас мотоцикла, наприклад, на пасажирському сидінні.

  6. Топ-кейс або баул не повинні виступати за задню вісь мотоцикла, інакше буде дисбаланс. Найбільша помилка в туризмі — ставити топ-кейс, за ним додаткову платформу, і на неї ще щось вантажити.

  7. По можливості, треба розподіляти багаж по всьому мотоциклу. Наприклад, кріпити невеликі сумки на дуги, ховати тул-бокс в захисті двигуна. Однак тут треба враховувати конструктивні особливості кожного мотоцикла, щоб сумки не перекривали важливі вузли: радіатор охолодження, вентилятор і тд.

  8. Сумку на бак радимо брати завжди, в усіх поїздках. Головне, щоб сумка не заважала вивороту керма і не натискала ніякі кнопки. Сумка повинна бути невеликою, але “телескопічною”, з можливістю тимчасового збільшення об’єму. Це зручно.


Алюмінієві кофри

KTM 990 Adventure R

Комплект: алюмінієві кофри SerKo, рамки Dozer Garage, сумка на бак Givi

Райдер: Валерій Кришень


В більшості своїх поїздок я беру пару бічних алюмінієвих кофрів загальним об’ємом близько 70 л. Топ-кейс у мене також є, але я використовую його лише для міста. Кофри мене повністю влаштовують, тому що 80% часу я їжджу по асфальту, 20% — по нескладному бездоріжжю. Кофри запросто витримують легкі падіння, не гнуться і не ламають кріплення. Головне при цьому встигнути прибрати з-під кофра ногу.

Переваги алюмінієвих кофрів для мене — захист багажу від води, пилу, бруду і мародерів; в один з кофрів ідеально поміщається сумка Kriega, тому я щовечора легко дістаю свої щоденні речі, коли приїжджаю на місце ночівлі; кофри можна використовувати як столик / стільчик на ночівлі в кемпінгу.

KTM 990 Adventure R

Я використовую кастомні багажні рамки від Dozer Garage, які відрізняються від рідних. По-перше, підтримую місцевого виробника. По-друге, рамки виготовлені так, щоб кофри кріпилися нижче і ближче до центру мас мотоцикла, ніж передбачено заводом.


На внутрішньому боці рамки лівого кофра у мене розміщено тубл-бокс з інструментами. Також є 15-літрова сумка на бак Givi з кріпленням tanklock. На кермі встановлено невелику водонепроникну сумку. Там я тримаю телефон і різні дрібнички.


Зрідка, коли в тривалу подорож треба взяти більше речей, ніж зазвичай, я беру баул Touratech. Кріплю його стропами на пасажирське сидіння.


М’які кофри + рамки

KTM 990 Adventure R

Комплект: два кофри Kriega серії OS, рамки SW Motech, багажні платформи Kriega, дві каністри Rotopax, баул North Face, сумка на бак Suzuki

Райдер: Андрій Титаренко

Мотоцикл: Suzuki V-Strom 650 XT

Я їжджу в режимі 50% асфальт / 50% бездоріжжя, тому мене не влаштовують алюмінієві чи тим більше пластикові кофри. Мій вибір багажної системи — це рамки, платформи Kriega і два м’яких кофри: OS-22 і OS-12. Також я вожу дві 3,8-літрові каністри Rotopax: для води і для пального. М’які сумки Kriega — екстремально витривалі на бездоріжжі. Їх неможливо погнути чи поламати, вони не травмують ногу при падінні, а також слугують своєрідними слайдерами для задньої частини мотоцикла.


М’які кофри серії OS можна чіпляти одразу на рамки, але я використовую додаткові багажні платформи. Їхня перевага — варіативність розміщення багажу. Я розподіляю речі по різним сумкам: в 22-літровому кофрі у мене стафф для кемпінгу, в 12-літровому — все, що треба для ремонту і обслуговування мотоциклів в турах. Решту речей вожу в баулі North Face, який кріплю на пасажирське сидіння.

KTM 990 Adventure R

Також платформи дозволяють кріпити дві каністри Rotopax. Каністра для води — must have в будь-якому виїзді, де передбачена ночівля в кемпінгу. Каністра для пального у мене використовується нечасто, коли катаюся зовсім дикими місцями.


Окрім кофрів і баула, я використовую невелику сумку на бак Suzuki з кріпленням tanklock.


Безрамкові м’які кофри

KTM 990 Adventure R

Комплект: два кофри Kriega серії OS, безрамкове кріплення OS-Base, сумка на бак Wolfman

Райдер: Олександр Булуй

Мотоцикл: Yamaha Tenere 700


Я їжджу переважно по бездоріжжю, тому обрав пару безрамкових сумок Kriega OS, кожна по 18 л. Вони встановлені на мотоцикл спеціальним кріпленням OS-Base. Перевага мого комплекту — мінімальна вага. Немає рамок — немає зайвої маси. Крім того, така система компактна і зміщена до центру мас мотоцикла, що дуже важливо на бездоріжжі. Катаючись складним офроудом, треба постійно маневрувати вправо-вліво. З таким багажним комплектом мотоцикл не “розкидає”, кофри не сильно впливають на керування.


На відміну від жорстких кофрів чи рамкових систем, мої треба ретельніше покувати, рівномірно набиваючи речами. Також сумки треба добре розтягувати, щоб вони міцно трималися.


Безрамкові сумки на офроуді — це ще й питання безпеки, моєї і мотоцикла. Якщо при падінні нога потрапить під алюмінієвий кофр, можна серйозно травмуватися. М’які ж кофри спрацьовують, як бічні подушки безпеки.

KTM 990 Adventure R

На бездоріжжі мотоцикл дуже просто “прикласти”, і у випадку з жорсткими кофрами — легко погнути чи зламати у них кріплення. Сумки Kriega без проблем витримують падіння, на них навіть особливо слідів не лишається. У випадку з Yamaha Tenere 700, сумки ще й захищають вихлопну трубу і задній пластик.


Крім бічних кофрів, я вожу ще 15-літрову сумку на бак Wolfman. Більшої не потрібно, вона буде заважати керуванню, коли треба сильно зміщатися на бак. Сумку я розтягую стропами, для офроуда це найкращий варіант.


Для тривалих подорожей мені не вистачає ще центральної сумки, вона буде трохи пізніше. Це буде баул US-40, який кріпитиму на пасажирське сидіння.

61 перегляд

Comments


bottom of page